Om foredraget
Et av EU tiltak for å redusere utslipp av klimagasser er at de ansvarlige må kjøpe klimakvoter tilsvarende de utslippene de gjør. Slike klimakvoter er finansielle instrumenter med varierende priser, som kan kjøpes i god tid før betalingsplikten forfaller, eller de kan kjøpes og selges i spekulasjonsøyemed helt uavhengig av om man selv er ansvarlig for utslipp av klimagasser. Hvor mange klimakvoter man «eier» og «skylder» registreres i et register.
Foredragsholderen vil hevde at det er mulig å utnytte plussverdier i registeret for klimakvoter som pant. Videre vil han hevde at verdiene i klimakvoteregisteret effektivt kan beslaglegges ved så vel kollektiv kreditorforfølging som ved enkeltforfølging.
Seminaret dreier seg ikke om hvorvidt plikten til å kjøpe klimakvoter kan reduseres ved rekonstruksjon (den mye omtalte Norwegian-saken).
Delta
Seminaret er gratis og åpent for alle interesserte. Meld deg på via lenken under.
Ønsker du invitasjoner til kommende panterettsseminarer? Meld deg på e-postlisten her.
Presentasjon.
Kontakt
Seniorkonsulent Ørnulf Kristiansen