Senteret vil blant annet undersøke hvordan språkteknologi, språkarbeid og språkbruk i lovgivning, domstoler og offentlig forvaltning påvirker demokratiet, rettsstaten og velferdsstaten. Det skal analysere hvordan terminologi anvendes og framforhandles i praksis, og hvordan juridiske tekster kan utformes for å sikre at rettslige normer kommuniseres tydelig til ulike grupper.
Utvikling av rettsspråk
Rettsspråk er et tverrgående tema i senteret og sentret ha ansvar for å utvikle rettsspråk på bokmål, nynorsk, samisk og tegnspråk. Det er et akutt behov for utvikling av retts- og fagspråk på både samisk og norsk tegnspråk. Som det fremheves i rapportene fra Tegnspråkutvalget (2023) og Sannhets- og forsoningskommisjonen (2022), står vi overfor et stort arbeid med å tilrettelegge juridisk terminologi og språkbruk på en inkluderende måte.
Rettsinformasjonsforvaltning, språk og teknologi
Et annet viktig spørsmål i senteret er hvordan digitale systemer påvirker juridisk språkbruk. Med økende digitalisering av offentlig sektor stilles det nye krav til hvordan lovtekst utformes. Forskerne ved fakultetet skal undersøke hvordan språk i lover og regelverk kan tilpasses digitale systemer, samtidig som det fortsatt ivaretar rettssikkerheten og er forståelig for brukerne. Dette inkluderer analyser av hvordan digitale tjenester presenterer juridisk informasjon og hvordan automatiserte beslutningssystemer håndterer rettslige begreper.
Senteret vil også bidra til å utvikle metoder for å evaluere tekster som er generert av språkmodeller, samt arbeide med samling, utvikling og bruk av juridiske tekstkorpus for utvikling av språkteknologiske løsninger til bruk i offentlig sektor. Dette vil styrke forståelsen av hvordan språkteknologi kan brukes og bidra til at teknologiutviklingen ivaretar krav til klart språk og juridisk presisjon.
Prosjektet ledes ved Det juridiske fakultet av førsteamanuensis Jon Christian Fløysvik Nordrum som står som ansvarlig for det tverrgående arbeidet knyttet til rettsspråk, mens Hans Christian Farsethås, som har vært med å utvikle søknaden, vil bidra i prosjektet, spesielt innen språkteknologi.