Her er sykkel fremkomstmiddelet, enten man skal til universitetet, trening eller skal treffe venner. Rundt om i hele byen er det sjarmerende lave murhus, kirker og grøntarealer. Det juridiske fakultetet ligger sentralt plassert i sentrum.
Universitetet
Westfälische Wilhelms-Universität Münster (WWU) har mange utvekslingsstudenter hvert semester. Min erfaring er at administrasjonen svarer raskt på henvendelser og er behjelpelige med ulike spørsmål om studiet.
På starten av semesteret får alle tildelt en «Buddy», og det er mulig å delta på et gratis språkkurs i to uker. Du tar en test og blir inndelt etter språknivå. Jeg anbefaler å delta på kurset, for dette var en super anledning til å få venner på starten av semesteret.
Anbefalinger
Det er mange fag å velge mellom både på engelsk og tysk. Jeg anbefaler å ta undervisningen på tysk, for de fleste professorene er hjelpsomme med å tilby tilpassede muntlige eksamener for Erasmus-studenter. Spesielt fagene Strafrecht 1 (innføring i strafferett) og BGB AT (innføring i privatrett) anbefales. I tillegg er det gode muligheter for å ta gratis språkkurs gjennom semesteret ved språksenteret, som ligger rett ved det juridiske fakultetet.
Sosialt
I løpet av mitt semester var Erasmus- teamet aktivt og arrangerte mange aktiviteter for utvekslingsstudentene. Vi besøkte byer i nærheten, var på helgetur i Hamburg, hadde fast treffdag på tirsdager og hadde ulike typer sightseeing i nærområdet.
På kveldstid er Aasee (en innsjø i nærheten av sentrum) et populært treffpunkt for unge. I tillegg er det et levende uteliv med mange barer og restauranter.
Generelt er det en livlig og god atmosfære i byen. Münster anbefales på det varmeste.